Zielona Flaga - certyfikat

Zdobyliśmy po raz drugi Międzynarodowy Certyfikat Szkoły dla Ekorozwoju- "ZIELONA FLAGA"

Drodzy Rodzice!

Z wielką radością ponownie ogłaszamy, że nasza placówka zdobyła II stopień Międzynarodowego Certyfikatu Szkoły dla Ekorozwoju- ZIELONA FLAGA, potwierdzający najwyższą jakość działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nasze przedszkole dołączyło do sieci najbardziej zaangażowanych w działania ekologiczne i prozdrowotne szkół na całym świecie.

"Zielona Flaga" to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy, a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001), polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Kryteria do nadania certyfikatu są bardzo wysokie, dlatego też nie jest on przyznawany wszystkim placówkom, które się o niego ubiegają.

Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim Rodzicom, Dzieciom oraz Instytucjom Lokalnym, za zaangażowanie w działania podejmowane w naszej placówce. Bez Waszej pomocy niemożliwe byłoby zdobycie tak prestiżowego wyróżnienia.

Certyfikat II stopnia

Po przeprowadzonym audycie Eko Komitet składający się z Dzieci z naszego Przedszkola, grona pedagogicznego, obsługi przedszkola oraz przedstawicieli Rady Rodziców; uznał iż skupimy się na dwóch obszarach "Energia" i "Bioróżnorodność".

Po opracowaniu planu działań przystąpiliśmy do jego realizacji. I tak dzieci odwiedziły Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Uczestniczyły w wielu zajęciach na temat źródeł odnawialnej energii uczestniczyły w doświadczeniach fizycznych poznały jak powstaje prąd, jego zagrożenia i wykorzystanie, zmontowały farmę ekologiczną poznając działanie solarów.

Współpracując z Śląskim Ogrodem Botanicznym zorganizowaliśmy zajęcia terenowe pt. ,,Jabłonie kiedyś, a dziś", "Pułapki przyrody"- warsztaty na temat roślin toksycznych, "Imię dla Starej Gruszy"- konkurs na najlepsze imię dla wiekowej gruszy rosnącej obok przedszkola. Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności" -zajęcia o gatunkach zagrożonych,
"Wielki Test na temat Bioróżnorodności."- był to turniej dla dzieci starszych na terenie Ogrodu Botanicznego

Wszystkie te działania były zintegrowane z Ekologicznym Programem naszego Przedszkola, który zawiera 3 moduły: BOGACTWO PRZYRODY, ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO, DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA. Konstruowane przez nas wszystkie plany pracy dydaktyczno-wychowawczej zawsze zawierają wiele działań proekologicznych, poszerzających świadomość ekologiczną dzieci.

Certyfikat I stopnia

Z radością informujemy, że już w pierwszym roku działalności naszego Przedszkola udało nam się uzyskać Certyfikat "Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej". Certyfikat ten, jest pierwszym stopniem do certyfikacji szkół międzynarodowym certyfikatem „Zielona Flaga". W Polsce certyfikat I i II stopnia przyznaje Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju.

Wszystkie działania związane z ubieganiem się o Certyfikat były zintegrowane z planem nauczania Przedszkola.

W styczniu 2014 roku przeprowadziliśmy wśród Dzieci audyt ekologiczny .

Pytań było aż 60 w 6 kategoriach:
  • Śmieci i odpady
  • Energia
  • Woda
  • Transport i aktywność
  • Zdrowa żywność w Przedszkolu
  • Zielone tereny wokół Przedszkola

Po zapoznaniu się z wynikami audytu Eko - komitet powołany przez Panią dyrektor, postanowił, że tematem przewodnim, na którym należy się skupić to ZIELONE TERENY WOKÓŁ PRZEDSZKOLA.

Opracowaliśmy Plan działań i systematycznie realizowaliśmy jego założenia. I tak w ciągu zaledwie kilku miesięcy nasz przedszkolny ogród zmienił się nie do poznania. Ogród stał się miejscem ciekawym i interesującym dla dzieci; między innymi powstał labirynt z bukszpanu, grządki warzywne, lasek brzózkowy, a także mini - skalniak z drzewkami bonsai.

Wszystkie plany oraz programy realizowane w naszym przedszkolu kładą bardzo duży nacisk na treści ekologiczne oraz propagowanie postaw proekologicznych i to w ogromnym stopniu zaważyło na przyznaniu Certyfikatu naszej placówce.

Więcej o certyfikacji szkół i przedszkoli można przeczytać na stronie http://www.ekoszkola.pl/